Porselen Laminalar

Porselen lamina diş nedir?
Latince yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır ?

Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde, Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama), Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen lamina diş tedavisi kimlere uygulanır ?

Porselen lamina diş tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilir.

Peki porselen diş laminalarının tedavisinin uygulanamayacağı durumlar yok mudur ?

Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans sürer ?

Eğer diş etleriniz de bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Bu estetik diş hekimliği uygulamasının tedavi aşamaları nasıldır ?

İlk seans dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

Porselen lamina dişler düşer mi ?

Hayır. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir. Eğer hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun hareket ederse laminalarınızı kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadardır ?

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen lamina dişlerin avantajları nelerdir ?

0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır.
İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.
Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir.
Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır.
Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.
Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.
Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Porselen lamina dişlerin dezavantajları nelerdir?

Diğer restorasyonlara göre sağık ve estetik açıdan üstünlükleri vardır.
Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.
Hassas bir tekniktir.
İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir.
Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.

Empress (Tam Porselen Kaplamalar)


Empress (full porselen diş) nedir ?

Metal alt yapı kullanılmadan, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamı seramikten oluşur. Full porselen dişler de denilebilir.
Empress diş kaplamaları neden ve nasıl daha doğal görünür ?

Metal alt yapı bulunmaması ve full seramik içerikli olması doğal dişlerin şeffaflığını, ışığı yansıtma ve geçirme özelliklerini taklit eder. Yapıştırıcıların da empress ve diş dokusuna uyumu, malzemelerin bukalemun etkisi istenen ideal rengi ve şeffaflığı sağlar. Doğal dişlerinizin tüm karakteristik özellikleri empress diş kaplamalarına aktarılabilir. Böylelikle doğal diş estetiği yakalanmış olur.

Empress’ i hangi dişlere yaptırabilirim ?

Estetiğin önem kazandığı ön bölge kesici, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress diş kaplamaları yapılır.
Empress hangi dişlere yapılmaz ?

Çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlarda empress diş kaplamaları tercih edilmez. Bu durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplamaları ilk tercihtir.
Hangi durumlarda empress yapılır ?

Antibiyotik, fluor kullanımına ve yaşa bağlı renklenmelerde,
Beyazlatma ile sonuç alınamayan kanal tedavili dişlerde,
Doğumsal doku, şekil bozukluğu bulunan dişlerde,
Pozisyon bozukluğu bulunan dişlerde,
Aralık diş dizilimlerinde,
Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde,
Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında empress yapılabilir.
Empress porselen dişlerin uygulama aşamaları nelerdir ?

Öncelikle hastanın yüz ve ağız içi fotoğrafları arşivlenir.
Dişlerin ölçüsü alınır ve hastaya uygun gülüş tasarımı elde edilir. “Mock up” olarak adlandırılan yöntemle tedavi sonrası görünüm demo edilir. Böylelikle hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak gülüş tasarımı ideal formuna kavuşur. Onaylanan gülüş tasarımı uygulamak üzere dişler lokal anestezi altında aşındırılır ve son ölçü alınıp hastadan elde edilen veriler laboratuvar gönderilir, aynı seansta “mock up”tan faydalanarak hastaya kendi diş renginde geçici restorasyonlar hazırlanıp geçici olarak yapıştırılır; böylelikle hassasiyet riski elimine edilir ve hasta sosyal hayatına devam eder. Laboratuvar gelen empressler’in uyumu kontrol edilir, hastanın onayı alındığında kalıcı olarak yapıştırılır.
Empressler yapılırken dişsiz mi dolaşacağım ?

Hekiminizin hazırlayacağı geçici dişlerle hiç bir aşamada dişsiz kalmayacaksınız. Diş eksikliğiniz olsa dahi, empresslerinizi beklerken bu geçici dişler sayesinde diş eksikliğinizden kurtulacaksınız.
Yapıştırıldıktan sonra hemen yiyip içebilir miyim ?

Empress dişleriniz kalıcı olarak yapıştırıldıktan sonra rahatlıkla yiyip içebilirsiniz.
Soğuk sıcak hassasiyeti yapar mı ?

Empress’in ısı farkıyla genleşme katsayısı dişin kine yakındır. Empress’in dişle uyumunun iyi olması ve kullanılan yapıştırıcının ağız ortamında çözünmemesi açıkta diş dokusu kalmamasını sağlar; böylelikle soğuk sıcak hassasiyeti gelişmez.
Bakımını nasıl yapmalıyım ?

Günlük oral hijyen sağlama prosedürlerinizden farklı ekstra bir işlem gerekmemektedir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, köprü varsa buna uygun diş ipi seçimiyle doğal dişlerinizin ömrü uzadığı gibi empresslerinizin de ömrü uzayacaktır.
Zamanla diş etim çekilir mi ?

Empress diş kaplamalarına bağlı bir diş eti çekilmesi oluşmayacaktır. Cilalı yüzey özelliği ve kenar uyumunun mükemmelliği plak birikimini zorlaştırdığı gibi diş etiyle de biyolojik uyum içerisindedir.
Zamanla dişten ayrılır mı, aralık oluşur mu ?

Kesinlikle oluşmaz. Yapıştırıcı sistem sayesinde dişle sıkı bir bağlantı içerisindedir. Bu yapıştırıcı zamanla erimez, kaybolmaz. Metal destekli porselenlerde zamanla oluşan bu sorun empress porselenlerde söz konusu değildir.
Empress’in dişe birebir oturması ve yapıştırıcının çözünmemesi, empress altında kalan diş dokusunu plaktan korur. Dişiniz empress altında çürümez.
Empress düşer mi ? Kırılır mı ?
Kalıcı yapıştırılan bir empress’in kendiliğinden düşmesi ya da istenerek tek parça halinde çıkarılması mümkün değildir. Güçlendirilmiş yapıları nedeniyle kırılmazlar; ancak doğal dişleri için tehlike oluşturabilecek her darbe empressler için de tehlike arz eder.
Zamanla rengi, şekli değişir mi ?
Renk ve şekli tüm özelliklerini korur.

Koku yapar mı ?
Empress cilalı yüzeyiyle plak birikimine sebep olmayıp, diş etiyle uyumlu olmasıyla kokmayan bir malzemedir.
Ağız içi dokularla uyumu nasıl ?

Tüm yumuşak ve sert dokularla uyum içerisindedir, pürüzsüzdür, biyolojik olarak uyumludur.
Bazı metallere alerjim var, empress alerji yapar mı ?
Kıymetsiz metal alaşımları bireylerde alerjik reaksiyona sebep olurken, full porselen olan empress her hangi bir reaksiyona sebep olmaz.
Eski kaplamalarım, köprülerim diş etimde siyah gölgeler oluşturuyor, empress’in bu konuda avantajı var mı ?

Metal alt yapılı porselenlerde diş etinde metal yansıması söz konusudur; ancak empressler tamamen diş rengindedir. Diş etinizin sağlıklı pembe rengiyle uyum içerisindedir.
Eski kaplamalarım, köprülerim beyaz ancak mat duruyor, empressle daha doğal bir görüntü mümkün mü ?

Empressler ve altında kullanılan yapıştırıcılar ışığı geçirme özellikleriyle doğal dişleri taklit edeceklerdir. İstediğiniz doğal gülüş empresslerle mümkün.
Tek dişim de şekil bozukluğu, konum bozukluğu var, empress yapılırsa fark edilir mi ?

Ön bölgede böyle bir vakada empress, kullanılabilecek en ideal malzemedir. Simetriğinde ki dişin yüzey özellikleri, formu birebir işlenebilir ve yapılan boyama tekniğinde renk uyumu sağlanır. istenirse doğal dişin yüzeyinde bulunan çatlaklar, beyaz lekelenmeler gibi karakteristik özellikler de empresse yansıtılır.
Gülüş Tasarımı Nedir ?

Yaşla birlikte aşınmalarla diş boyu kısalır, şeffaflığı azalır, rengi koyulaşır ve estetik canlılığını yitirir. Görünen diş miktarının azalması dudakların kontürünü ve gülüşünüzü etkiler. Hastaya ideal gülüş tasarımı belirlenerek hazırlanan empresslerle dişler istenilen boyuta, forma ve renge getirilir.

Empress mi ? Zirkonyum mu ?

Her ikisi de metal alt yapı içermeyen güçlendirilmiş özel porselenler olmalarıyla mükemmel estetik ve biyolojik uyum sağlar. Üstün ışık geçirgenliği ve doğal görünümü nedeniyle empressler ön bölgede kullanılırken , estetik ve yüksek direnç taleplerinin bulunduğu durumlarda zirkonyumlar tercih edilir.

dentist kusadas, dentistry in kusadasi, dental treatment in kusadasi, dentistry kusadasi, smile design in kusadasi, smile makeover in kusadsi, smile design in kusadasi, root treatment in kusadasi, kuşadası, dentist, the best dentist in kusadası, best dentist in kusadasi, bleaching in kusadasi, tooth whitening in kusadasi, dental filling in kusadasi, aesthetic dentist in kusadasi, implant in kusadasi laminate veneer, kusadasi zirconia, kusadasi emax